Zvočni opisi na programih SLO 1 HD in SLO 2 HD

Slepim in slabovidnim uporabnikom storitev T-2 in vsem drugim z motnjami branja je od danes dalje omogočeno kakovostno spremljanje televizijskih vsebin na programih SLO 1 in SLO 2 v visoki ločljivosti (HD). Napredni T-2 grafični vmesnik namreč omogoča vklop dodatnega zvočnega opisa na naštetih televizijskih programih in tako tudi zvočne opise v situacijah, ko je v vsebini, ki se prikazuje na ekranih, zgolj slika. Tako navaden film postane film za slepe.

Družba T-2 je leta 2018 ob mednarodnem dnevu bele palice podprla prizadevanja Televizije Slovenija in uporabnikom svojih storitev omogoča dostop do nove storitve na prvem in drugem HD programu nacionalne televizije, ki je namenjena osebam z okvaro vida, osebam z motnjami branja in tudi drugim, ki ne zmorejo prebrati podnapisov. Današnja novost jim bo pomembno izboljšala spremljanje televizijskih vsebin.

Trenutno je na voljo že zvočni opis, ki predstavlja prevod slike v besedo. Pripovedovalec med premori, se pravi v prazninah med dialogi ali originalno pripovedjo, opisuje, kaj se dogaja v sliki. Kmalu bodo sledili še zvočni podnapisi, ki omogočajo sledenje tujejezičnim delom programa. Podnapisi v sliki se s pomočjo sinteze govora predvajajo zvočno.

Zvočni opisi omogočajo, da tudi navadni filmi, postanejo filmi za slepe.

Katere televizijske vsebine so opremljene z dodatnimi zvočnimi prilagoditvami?

V prvi fazi so z zvočnimi podnapisi opremljeni tujejezični pogovori in prispevki dnevnoinformativnih oddaj, med katere sodijo: Poročila, Prvi dnevnik, Poročila ob petih, Dnevnik in Odmevi, Studio 3 in nekatere druge. Z zvočnimi opisi so opremljene izbrane dokumentarne in igrane oddaje slovenske produkcije, ki so primerne za zvočno opisovanje. To pomeni, da imajo dovolj prekinitev v originalnem besedilu, ki jih je mogoče zapolniti z zvočnim opisom dogajanja v sliki.

V drugi fazi načrtujejo na Televiziji Slovenija z zvočnimi podnapisi opremiti tudi dokumentarne in igrane oddaje ali filme tuje produkcije ter tiste dokumentarne in igrane oddaje ali filme slovenske produkcije, ki vsebujejo podnaslovljene tujejezične dele, za katere bodo za te namene predhodno uspeli pridobiti potrebne avtorske pravice. 

Za člane društva slepih in slabovidnih je na voljo 10% popust na mobilnih paketih Brezčasni in stacionarnih paketih T2, T3, T4 ter Oranžnih paketih.

Podrobnejši opis in navodila za vklop najdete na tej povezavi.

Kaj sploh so zvočni opisi?

Zvočni opisi so posebna zvočna sled, ki spremlja dogajanje na zaslonu. Gre za opis vizualnih elementov, kot so gibanje, obrazna mimika, okolica in drugi pomembni vizualni detajli, ki jih slepi in slabovidni gledalci ne morejo zaznati. S pomočjo zvočnih opisov tako lahko pridobijo bolj celovito izkušnjo ob gledanju televizijskih vsebin. Poleg tega zvočni opisi pomagajo pri boljšem razumevanju zapletenih prizorov, kjer dialog sam ne zadošča za popolno sliko dogajanja.

Filmi za slepe

Filmi so eden najbolj priljubljenih načinov zabave, vendar so za slepe in slabovidne osebe lahko izziv, saj se veliko dogajanja odvija skozi vizualne podobe, ki jih sami ne morejo zaznati. Tukaj igrajo ključno vlogo zvočni opisi, saj omogočajo slepim gledalcem, da se bolje povežejo z zgodbo in liki. S pomočjo zvočnih opisov slepi in slabovidni gledalci dobijo celovitejšo izkušnjo, saj lahko sledijo zapletu filma in se bolj čustveno povežejo z dogajanjem.

Na primer, v napetih prizorih, kjer je ključno zaznavanje subtilnih sprememb v izrazu lika ali hitrega dogajanja, zvočni opisi omogočajo, da slepi gledalci ne zamudijo pomembnih informacij, ki bi jih sicer lahko prezrli. Prav tako so zvočni opisi nepogrešljivi pri filmih, ki se močno zanašajo na vizualno pripovedovanje, kot so znanstvenofantastični in akcijski filmi, kjer so vizualni učinki pogosto pomemben del zgodbe.

Izobraževalna vrednost zvočnih opisov

Zvočni opisi niso pomembni le za zabavo, temveč imajo tudi veliko izobraževalno vrednost. S pomočjo zvočnih opisov lahko slepe in slabovidne osebe dostopajo do dokumentarnih filmov, izobraževalnih oddaj in drugih vsebin, ki so ključnega pomena za širjenje njihovega znanja in razumevanja sveta okoli njih. To je še posebej pomembno za odrasle, ki želijo spremljati aktualne dogodke, dokumentarne serije in druge informativne vsebine.

Pomen dostopnosti medijskih vsebin za slepe in slabovidne

Zvočni opisi predstavljajo pomemben korak k večji dostopnosti medijskih vsebin za slepe in slabovidne osebe. V današnjem času, ko so vizualni mediji tako prevladujoči, je ključnega pomena, da tudi tisti, ki ne morejo videti slike, lahko sledijo dogajanju in razumejo kontekst oddaj in filmov. Zvočni opisi zapolnjujejo vrzel med vizualno in zvočno izkušnjo, kar slepim in slabovidnim osebam omogoča boljše razumevanje vsebine.

Tehnološki napredek je v zadnjih letih omogočil številne inovacije na področju dostopnosti. Od uvedbe podnapisov za gluhe in naglušne do zvočnih opisov za slepe in slabovidne je tehnologija postala ključni dejavnik pri ustvarjanju bolj vključujoče družbe. T-2 s svojo ponudbo zvočnih opisov na programih SLO 1 HD in SLO 2 HD sledi temu trendu, saj se zaveda, kako pomembno je, da so medijske vsebine dostopne vsem gledalcem, ne glede na njihove sposobnosti.

Zvočne zapise je sicer treba posebej prižgati.

Dostopnost v prihodnosti

Povečana dostopnost medijskih vsebin je ena izmed ključnih tem prihodnosti. Z nenehnim razvojem tehnologije se odpirajo nove možnosti za izboljšanje izkušnje gledanja za osebe s posebnimi potrebami. Zvočni opisi so le eden izmed korakov v tej smeri, vendar pa se pričakuje, da bo v prihodnje še več inovacij, ki bodo omogočile še boljšo vključitev slepih in slabovidnih oseb v svet vizualnih medijev, pri čemer bo pomembno vlogo odigrala tudi vseprisotna umetna inteligenca.

V prihodnosti lahko uporabniki pričakujejo še več funkcij, ki bodo omogočale boljšo dostopnost vsebin. T-2 se zavezuje k nenehnemu izboljševanju svojih storitev in spremljanju najnovejših trendov na področju dostopnosti. Cilj je, da se vsem uporabnikom, ne glede na njihove fizične ali senzorične omejitve, zagotovi najboljša možna izkušnja gledanja televizijskih programov.

Pomembno je tudi sodelovanje z uporabniki, saj njihove povratne informacije pomagajo pri izboljševanju storitev. T-2 je odprt za predloge in ideje, kako še dodatno izboljšati dostopnost vsebin. Uporabniki, ki uporabljajo zvočne opise, lahko prispevajo dragocene izkušnje in s tem pomagajo oblikovati prihodnje izboljšave.

Pokličite
Glasovni klic Video klic
Klepet
Pišite nam
Soglašam, da družba T-2 d.o.o. uporablja moje osebne podatke za namen osebnega trženja storitev, vsebin in blaga, ki lahko vključuje tudi prilagojena priporočila le-teh, preko več komunikacijskih poti. Osebno trženje se lahko izvaja z avtomatično obdelavo in lahko vključuje oblikovanje profilov tudi ob upoštevanju vaših preteklih navad. Namen prilagajanja vsebin in ponudbe je, da jih čim bolj približamo vašim zanimanjem in jim s tem povečamo uporabno vrednost za vas. Seznanjen sem, da lahko soglasje kadarkoli prekličem vsaj na enak način kot sem ga podal ali pisno na naslov T-2, d.o.o., Verovškova 64a, 1000 Ljubljana. Več
Want to stay up to date with the latest breaking news alerts?