Kako varno je odklepanje telefona s prepoznavo obraza?

Pametni telefoni so postali nepogrešljivi v naših življenjih, pri čemer je varnost vedno bolj ključnega pomena, saj imamo na telefonih vse fotografije, email in celo banko. Eden od priljubljenih načinov za zagotavljanje varnosti je prepoznavanje obraza. Ta tehnologija omogoča hitro in priročno odklepanje telefona, vendar se pojavljajo pomisleki glede njene varnosti.

Odklepanje telefona s prepoznavo obraza

Obstajata dve glavni vrsti prepoznavanja obraza za odklepanje telefona:

  • 2D skeniranje obraza s sprednjo kamero: ta metoda je značilna za številne Android telefone in uporablja sprednjo kamero za ustvarjanje 2D slike obraza uporabnika.
  • 3D skeniranje obraza z namenskimi senzorji: To je značilno za Apple naprave, ki uporabljajo več senzorjev in tehnologijo za prepoznavanje globine, kar zagotavlja večjo varnost.

V resnici je vrst skeniranja še več, saj se nekateri modeli dopolnjujejo tudi s 2D IR skeniranjem obraza ali skeniranjem oči na različne načine (samo s kamero, infrardečim senzorjem, itd.). Večina androidov podpira odklepanje telefona preko sprednje kamere na način, da ustvari 2D sliko vašega obraza. Če se takšna vrsta skeniranja ne dopolnjuje z infrardečim 2D skeniranjem obraza ali skeniranjem oči, potem ne spada ravno v varen način odklepanja zaslona.

Problem je v tem, da telefon ustvari le 2D sliko obraza, kar lahko hitro preslepimo z natisnjeno fotografijo ali celo videoposnetkom. Umetna inteligenca v dražjih telefonih sicer to poskuša preprečiti, ampak z dobrim tiskom fotografije se še vedno da preslepiti mehanizem za odklepanje. Kadar se telefoni (običajno dražji modeli telefonov) dopolnjujejo ne samo s kamero, ampak tudi z 2D IR senzorji obraza ali oči je varnost v tem primeru sprejemljiva, ampak še vedno ni popolna in se jo da preslepiti.

Odklepanje telefona s prepoznavo obraza ni najbolj varna možnost.

Za razliko od 2D skeniranj in kombiniranja z IR skeniranjem pri Androidu, je Apple v svoje mobilnike vstavil poseben senzor s 3D skeniranjem, ki ga je praktično nemogoče preslepiti. Varen je do te točke, da dovoli tudi avtentikacijo plačil, medtem ko proizvajalci z le 2D skeniranjem tega ne dovoljujejo. 3D skeniranja je tako varno, da ga je mogoče preslepiti le z resnično repliko obraza ali če imate enojajčnega brata oziroma enojajčno sestro, ki ima enak obraz.

Katere znamke telefonov imajo najboljšo tehnologijo za prepoznavanje obraza?

Kot že predstavljeno v prejšnjem poglavju, ko gre za prepoznavanje obraza, se Apple pogosto omenja kot vodilni. Njihova tehnologija Face ID uporablja napredne senzorje, ki ustvarjajo 3D zemljevid obraza uporabnika. Ta metoda zagotavlja visoko stopnjo varnosti, saj je skoraj nemogoče preslepiti sistem z natisnjeno sliko ali drugimi preprostimi triki.

Nekateri proizvajalci Android telefonov uporabljajo 2D IR skeniranje ali kombinacijo 2D in IR tehnologije, ki je bolj varna kot samo 2D skeniranje, vendar ni tako varna kot 3D tehnologija. Samsung, Huawei in Google so med proizvajalci, ki uporabljajo te kombinirane metode, vendar so še vedno bolj ranljive za preslepitev.

Pomembno je opozoriti, da tehnologija prepoznavanja obraza ni edina varnostna funkcija, ki jo ponujajo proizvajalci telefonov. Večina proizvajalcev to tehnologijo kombinira z drugimi varnostnimi funkcijami za odklepanje telefona, kot so prstni odtisi in kode, da zagotovi celostno varnostno izkušnjo.

Najbolj varen način odklepanja telefona je s prstnim odtisom.

Kako varno je odklepanje telefona s prstnim odtisom?

Prstni odtisi so dolgo časa veljali za eno najbolj varnih metod za odklepanje telefona. Kapacitivni senzorji, ki se uporabljajo v večini sodobnih telefonov, delujejo tako, da prepoznajo unikatne vzorce prstnih odtisov. Ta metoda je manj ranljiva za preslepitev kot prepoznavanje obraza.

Proizvajalci telefonov, kot so Apple, Samsung in Google, uporabljajo različne vrste senzorjev za prstne odtise, vključno s kapacitivnimi in ultrazvočnimi. Ultrazvočni senzorji so še bolj varni, ker ustvarjajo 3D sliko prstnega odtisa, kar dodatno zmanjšuje tveganje za preslepitev.

Večina uporabnikov najraje uporablja prstne odtise zaradi njihove zanesljivosti in enostavne uporabe. Kljub temu pa prstni odtisi niso popolnoma brez tveganj. Poškodbe prstov, umazanija ali prekomerna vlaga lahko vplivajo na delovanje senzorja. Vendar so te težave običajno začasne in ne vplivajo na splošno varnost. Uporabniki pa takrat telefon odklenejo na enega izmed drugih načinov – najpogosteje z uporabo kode.

Odklepanja telefona s kodo ostaja eno izmed najbolj priljubljenih oblik.

Kako varno je odklepanje telefona s kodo?

Uporaba kode ali gesla za odklepanje telefona je tradicionalna metoda, ki se še vedno pogosto uporablja. Stopnja varnosti te metode je odvisna od dolžine in kompleksnosti kode. Daljše in bolj zapletene kode zagotavljajo večjo varnost, vendar so lahko tudi manj priročne za uporabo.

Koda je odporna proti fizičnim ponaredbam, vendar se lahko zlahka odkrije, če nekdo vidi, ko jo vnesete. To pomeni, da je pri uporabi kode pomembno upoštevati varnostne ukrepe, kot je skrivanje tipkovnice med vnosom in uporaba gesla, ki ga je težje uganiti.

Nekateri telefoni omogočajo uporabo biometričnih podatkov v kombinaciji s kodo, kar zagotavlja dodatno raven varnosti. To pomeni, da če prepoznavanje obraza ali prstni odtisi ne delujejo, se lahko uporabnik vedno zanaša na geslo.

Kako torej najbolj varno uporabljati mobilni telefon?

Ko izbirate način odklepanja telefona, je pomembno upoštevati ravnovesje med varnostjo in udobjem uporabe. 3D prepoznavanje obraza, kot ga uporablja Apple, zagotavlja visoko stopnjo varnosti, medtem ko so 2D metode bolj ranljive. Prstni odtisi so zanesljiva alternativa, kapacitivni in ultrazvočni senzorji pa zagotavljajo dodatno varnost. Kode so prav tako varne, vendar je pomembno, da so dovolj zapletene, da jih ni mogoče zlahka uganiti.

Najboljša rešitev je pogosto kombinacija različnih metod, ki zagotavlja celovito varnostno izkušnjo. Proizvajalci telefonov, kot so Apple, Samsung, Huawei in Google, ponujajo različne možnosti, ki ustrezajo različnim potrebam in preferencam uporabnikov. Čeprav prepoznavanje obraza zagotavlja hitro in priročno odklepanje, je pomembno razumeti omejitve in izbrati metodo, ki najbolje ustreza vašim potrebam po varnosti.

Je pa potrebno biti previden tudi na drugih področjih, saj odklepanje telefona ni edina nevarnost, ki vam preti pri uporabi mobilne telefonije. Preverite torej tudi kakšen je vaš splošen digitalni ščit.

Novosti

Top model meseca junija - Huawei P smart Pro

Huawei P smart Pro je telefon srednjega razreda, ki predstavlja nadgrajeno različico starejšega modela Huawei P smart Z s kar nekaj izboljšavami. Občutne razlike so steklena zadnja stran, velik zaslon in zmogljivejša baterija.

Pokličite
Glasovni klic Video klic
Klepet
Pišite nam
Soglašam, da družba T-2 d.o.o. uporablja moje osebne podatke za namen osebnega trženja storitev, vsebin in blaga, ki lahko vključuje tudi prilagojena priporočila le-teh, preko več komunikacijskih poti. Osebno trženje se lahko izvaja z avtomatično obdelavo in lahko vključuje oblikovanje profilov tudi ob upoštevanju vaših preteklih navad. Namen prilagajanja vsebin in ponudbe je, da jih čim bolj približamo vašim zanimanjem in jim s tem povečamo uporabno vrednost za vas. Seznanjen sem, da lahko soglasje kadarkoli prekličem vsaj na enak način kot sem ga podal ali pisno na naslov T-2, d.o.o., Verovškova 64a, 1000 Ljubljana. Več
Want to stay up to date with the latest breaking news alerts?