Kako ravnati s staro elektroniko?

Nekoč smo kupovali nove elektronske naprave, ko so se stare pokvarile. V sodobnem svetu tehnologije pa se nenehno pojavljajo nove naprave, ki so hitrejše, zmogljivejše in bolj estetsko dovršene.  Tako nas je danes večina potrošnikov, zapriseženih nakupu najnovejših naprav, vsaj kar se tiče mobilnih telefonov, računalnikov in ostalih telekomunikacijskih naprav, še preden se stare pokvarijo.

Verjetno pa nas le malo pomisli, kam s starimi napravami ob nakupu nove opreme. Odpadna stara elektronika je zaradi svoje sestave in vsebnosti nevarnih sestavin posebna vrsta odpadkov, zato jo je treba ločevati od ostalih odpadkov in ustrezno obdelati ter predelati. Pravilno ravnanje s to elektroniko je ključno ne samo za ohranjanje okolja, ampak tudi za zaščito našega zdravja in zdravja našega planeta. So pa še druge, bolj trajnostne možnosti.

Prodajte staro elektroniko

Tudi če je naprava že stara še ne pomeni, da je neuporabna. Obstaja kar nekaj spletnih trgovin, kjer lahko prodamo naprave, ki jih več ne potrebujemo. Edini pogoj je, da naprava deluje, predvsem pa, da je varna za uporabo. Pomembno pa je tudi, da napravo pred prodajo ustrezno očistite osebnih podatkov. To preprečuje morebitno zlorabo vaših informacij in varuje vašo zasebnost.

S prodajo stare elektronike ne samo, da si nekoliko popravite domači proračun, ampak tudi pomagate zmanjšati količino elektronskih odpadkov.

Mnogi bodo z veseljem od vas odkupili še delujočo staro elektroniko.

 

Staro elektroniko lahko tudi podarite

Marsikdo si ne more privoščiti nakupa nove elektronske opreme in bo zelo vesel, če mu jo podarite. Tudi za ta namen obstajajo spletne strani, kjer objavite, kar želite podariti. Na tak način boste stari napravi vdihnili novo življenje, nekomu pa polepšali dan.

Vrnite trgovcu ali odnesite v najbližje središče za ravnanje z odpadki

Če imate možnost, prinesite staro napravo s seboj, ko kupujete novo. Pri trgovcu boste lahko oddali staro elektronsko napravo v reciklažo. Odpadna stara elektronika nikakor ne spada v zabojnike za preostanek odpadkov, prav tako je ne dajemo med kosovne odpadke, še manj pa na kakšna divja odlagališča. To je še posebej pomembno za naprave, ki vsebujejo baterije ali druge nevarne materiale, ki zahtevajo posebno ravnanje.

V Sloveniji obstajajo sicer tudi različni centri za ravnanje z odpadki, ki sprejemajo elektronske naprave brezplačno, zagotavljajo pa, da se bo vaša naprava obdelala na način, ki je varen za okolje.

Tudi v tem primeru pa je treba iz elektronskih naprav najprej odstraniti vse osebne podatke.

Pred oddajo starih elektronskih naprav poskrbite, da iz njih izbrišete vse osebne podatke.

Kako pravilno izbrisati osebne podatke iz stare elektronike?

Tukaj je nekaj korakov, ki jih lahko uporabite za čiščenje podatkov na različnih vrstah naprav:

  1. 1. Rezervna kopija podatkov: Preden začnete brisati podatke, se prepričajte, da ste naredili rezervno kopijo vseh pomembnih informacij, ki jih želite obdržati.
  2. 2Odjava iz storitev (pametni telefoni in tablice): Odjavite se iz vseh povezanih računov, kot so Google, Apple ID, Facebook, Instagram in druge aplikacije, ki so se samodejno prijavljale.
  3. 3. Tovarniška ponastavitev (pametni telefoni in tablice): Izvedite tovarniško ponastavitev naprave, ki bo izbrisala vse podatke iz naprave in obnovila originalne nastavitve proizvajalca. Navodila za tovarniško ponastavitev običajno najdete v nastavitvah pod "Sistem" ali "Vzdrževanje".
  4. 4. Brisanje podatkov: Preprosto brisanje datotek ni dovolj, saj se lahko obnovijo. Na prenosnih in namiznih računalnikih uporabite programsko opremo za trajno brisanje podatkov, ki bo zagotovila, da se podatki ne bodo mogli obnoviti. Pri zunanjih trdih diskih in USB ključih pa izberite možnost za polno formatiranje, ne hitro, da zagotovite temeljitejše brisanje.
  5. 5. Ponovna namestitev operacijskega sistema (prenosni in namizni računalniki): Po brisanju podatkov ponovno namestite operacijski sistem, da odstranite vse sledi starih podatkov in nastavite svež sistem za novega lastnika.

Za vse naprave velja, da je po čiščenju dobro preveriti, ali so podatki res izbrisani. To lahko storite tako, da ponovno vklopite napravo in preverite, ali lahko dostopate do kakršnih koli starih podatkov. Če podatkov ni, je naprava pripravljena za varno prodajo.

Kupujmo zeleno

Proizvajalci elektronskih naprav se vedno bolj zavedajo pomembnosti varovanja okolja, zato so začeli proizvajati okolju prijazne elektronske naprave. Iskanje elektronskih izdelkov, ki so označeni kot okolju prijazni, lahko drastično zmanjša vaš ekološki odtis. Takšni izdelki so običajno zasnovani tako, da so energetsko učinkoviti, vsebujejo manj nevarnih materialov in so izdelani iz recikliranih komponent. Pred nakupom se pozanimajte, kateri izdelki so okolju prijazni in z nakupom podprite proizvajalca.

Pomembno je, da se stara elektronika pravilno reciklira.

Kaj dosežemo s pravilno oddajo ali reciklažo odpadnih elektronskih naprav?

Nepravilno ravnanje s staro elektroniko ima lahko dolgoročne in resne vplive na okolje in javno zdravje. Elektronski odpadki vsebujejo številne nevarne snovi, kot so svinec, živo srebro, kadmij, arsen in bromirani zaviralci gorenja. Ko te naprave končajo na običajnih odlagališčih ali se nepravilno obdelajo, lahko te kemikalije iztečejo v okolje.

Nepravilna reciklaža torej vpliva na:

  1. 1. Onesnaženje tal in vode: Kemikalije, ki iztečejo iz nepravilno odvrženih elektronskih odpadkov, lahko kontaminirajo zemljo in lokalne vodne vire. Kontaminirana voda je nevarna za pitje in lahko vpliva na kmetijske proizvode, s čimer škoduje tako ekosistemom kot človeškemu zdravju.
     
  2. 2. Zračno onesnaženje: Ko se elektronski odpadki nepravilno sežigajo, lahko sprostijo toksične kemikalije v atmosfero. Dihalne težave in druge zdravstvene težave so lahko posledica izpostavljenosti toksičnim plinom in težkim kovinam.
     
  3. 3. Vpliv na zdravje ljudi: Vse to seveda posredno in neposredno vpliva na zdravje ljudi in v okolju, v katerem živimo.
     
  4. 4. Ekonomski vplivi: Neustrezno ravnanje z elektronskimi odpadki prav tako prepreči, da bi s pravilnim recikliranjem iz njih pridobili dragocene materiale, kot so zlato, srebro, baker in platina. Te surovine bi lahko ponovno uporabili in s tem zmanjšali stroške proizvodnje novih naprav, hkrati pa bi zmanjšali okoljski vpliv njihovega rudarjenja.

S pravilno reciklažo ali oddajo elektronske opreme bomo tako pripomogli k zmanjšanju količine odpadkov na odlagališčih, zmanjšali bomo onesnaževanje okolja in znižali tveganje za zdravje ljudi.

Prav tako pa bomo zmanjšali porabo energije na račun recikliranja in obenem poskrbeli za zmernejšo uporabo novih naravnih virov.

Reuporaba pri T-2 

Tudi na T-2 se zavedamo pomena varovanja okolja za prihodnje generacije. Trajnostni koncept smo že skrbno vključili v svoje poslovanje, trudimo pa se pomagati tudi vsem svojim strankam.

Z veseljem sprejmemo odslužene mobilne naprave in poskrbimo, da se ali pripravijo za ponovno uporabo ali pa oddajo v pravi sistem zbiranja, ki mobilne naprave reciklira na način, ki omogoča ponovno uporabo surovin.

Naše strokovne tehnične ekipe pa s številnimi nadgradnjami obstoječe opreme skrbijo, da se čim bolj podaljša njihova uporabnost, pri čemer pa naše stranke vedno prejmejo samo najvišjo stopnjo kakovosti storitev.

Če si torej želite nov mobilni telefon, prinesite s sabo tudi svojega starega in z veseljem vam bomo pomagali.

Pokličite
Glasovni klic Video klic
Klepet
Pišite nam
Soglašam, da družba T-2 d.o.o. uporablja moje osebne podatke za namen osebnega trženja storitev, vsebin in blaga, ki lahko vključuje tudi prilagojena priporočila le-teh, preko več komunikacijskih poti. Osebno trženje se lahko izvaja z avtomatično obdelavo in lahko vključuje oblikovanje profilov tudi ob upoštevanju vaših preteklih navad. Namen prilagajanja vsebin in ponudbe je, da jih čim bolj približamo vašim zanimanjem in jim s tem povečamo uporabno vrednost za vas. Seznanjen sem, da lahko soglasje kadarkoli prekličem vsaj na enak način kot sem ga podal ali pisno na naslov T-2, d.o.o., Verovškova 64a, 1000 Ljubljana. Več
Want to stay up to date with the latest breaking news alerts?