Internet

Kako se zaščititi pred nevarnostmi na internetu?

Večina zaščitnih ukrepov proti nevarnostim, ki pretijo na uporabnika interneta, je uporabnikom neznana. Zato seznanitev z razpoložljivo zaščito nikakor ni odveč. Zaščita pred mnogimi nevarnostmi ni preprosta, vendar z zahtevnostjo protiukrepov raste tudi stopnja varnosti, ki si jo zagotovimo. Različne organizacije, ki ponujajo internetno zaščito in se bojujejo proti internetnemu kriminalu, navajajo precej podobne ukrepe za zaščito. A velja si zapomniti eno pravilo, popolne varnosti na internetu ni!

1. Namestitev in uporaba protivirusnih programov

Prvi in najpomembnejši ukrep pri zaščiti vašega računalnika. Protivirusni (anti-virus) program mora vsebovati redno (večkrat dnevno) posodabljanje podatkovne baze in omogočati sproten pregled prihajajoče in odhajajoče elektronske pošte. Omogočati mora celotno pregledovanje računalnika in načrtovanje pregledov sistema. Poleg protivirusnega programa je priporočljiv tudi protivohunski (antispyware) program, ki odkriva druge mogoče oblike ogrožanja vaše varnosti. T-2 v svojem Klubu ponuja Panda antivirusni program.

2. Neprestano nalaganje popravkov

Redno nalaganje popravkov in varnostnih dodatkov za vaš operacijski sistem lahko stori mnogo in prepreči veliko morebitnih nevšečnosti. Takoj, ko se odkrije neka varnostna pomanjkljivost, je treba naložiti potreben popravek.

3. Previdnost pri branju elektronske pošte s priponkami

Vsako elektronsko sporočilo, ki vsebuje priponko, je potencialno nevarno za vaš računalnik. Zato je pomembno poznati pošiljatelja sporočila in vsebino priponk. Pomembno je tudi, da protivirusni program pregleduje našo pošto, preden jo naložimo na računalnik. Ta nasvet se nanaša tudi na uporabo pogovornih programov in nalaganje vsebin z njihovo pomočjo.

4. Namestitev in uporaba požarnega zidu

Požarni zid predstavlja vratarja za dostop do vašega računalnika. Nadzoruje ves promet med vami in drugimi računalniki po lokalnem omrežju ali internetu. Njegova naloga je nadzorovanje vseh izhodov in vhodov v vaš računalnik in obveščanje o morebitnem prenosu podatkov. Z njim lahko računalnik dodatno zaščitimo pred neželenimi dogodki.

5. Izdelava varnostnih kopij pomembnih datotek

Vedno modra odločitev. Kljub vsem naporom se lahko zgodi, da naša zaščita ne bo zadostovala in bomo izgubili podatke. Zato je izrednega pomena, da podatke shranimo na mesto, ki ni podvrženo vplivom interneta, kar pomeni na neki varnostni medij.

6. Uporaba zahtevnih gesel

Pogosto spregledan korak v varnosti računalnika. Izbira ne preveč preprostih gesel in njihova raznovrstnost je lahko pomemben dodatek k vaši varnosti. Geslo naj izkoristi vse možnosti, ki jih aplikacija ponuja, od njegove dolžine do različnih kombinacij znakov. Gesla naj se ne ponavljajo! Pomembna dejavnost je tudi spreminjanje gesla po določenem obdobju in izbira gesel, ki nam jih ni treba zapisati.

7. Previdnost pri nalaganju vsebin z interneta

Ta korak je verjetno najbolj podvržen uporabnikovi "zdravi pameti", saj nas nobena programska oprema in nikakršni nasveti ne morejo zadržati pred tem, da sami storimo napako in dovolimo dostop ali nalaganje škodljivih vsebin. Pomagamo si lahko s tremi kratkimi pravili. Program, ki ga nameščamo, moramo poznati in poznati moramo njegovo funkcijo na računalniku. Vedeti moramo, kam smo ga namestili, kaj program spremeni in kako ga odstraniti z računalnika. Na koncu je pomembna tudi izkušnja drugih uporabnikov, kako deluje pri njih in ali so z njim zadovoljni.

8. Previdnost pri uporabi brezžičnih usmerjevalnikov

Na tem mestu velja zaradi čedalje večje razširjenosti omeniti še varnost brezžičnih domačih internetnih omrežij. Poleg kodiranja signala internetne točke je treba ob namestitvi razdelilnika vsakemu odvzemniku nameniti še svojo IP številko, ga povezati z razdelilnikom internetne povezave in nato skriti signal razdelilnika pred drugimi nepovabljenimi gosti.

9. Uporaba programov za kodiranje

Tovrstna zaščita naših podatkov je posebej pomembna pri prenosu zaupnih informacij po internetu. Na voljo je mnogo dobrih brezplačnih kodirnih programov. Tako si pomembne podatke lahko zaščitimo s posebnimi ključi, ki so znani le nam, morebitnemu nepooblaščenemu iskalcu teh podatkov pa izredno otežimo razkritje le-teh. (Tak primer je Pretty Good Privacy, njihovo spletno stran najdete na naslovu: http://www.pgp.com/)

10. Varovanje vaših zaupnih podatkov

Ne izdajajte svojih zaupnih podatkov, kot so gesla, uporabniška imena, številke kreditnih kartic in drugih zasebnih podatkov po internetu, razen v primerih, ko popolnoma zaupate prejemniku informacij (certifikati, varnostni ključi, varna povezava).

Ne veste kako naprej?

Imate vprašanje?

Pred vsako pomembno odločitvijo je dobro preveriti vse, da nam izbrane storitve kar najbolje odgovarjajo. Sporočite nam vaše dileme in potrudili se bomo, da boste našli, kar iščete.

Pokličite
Glasovni klic Video klic
Klepet
Pišite nam
Soglašam, da družba T-2 d.o.o. uporablja moje osebne podatke za namen osebnega trženja storitev, vsebin in blaga, ki lahko vključuje tudi prilagojena priporočila le-teh, preko več komunikacijskih poti. Osebno trženje se lahko izvaja z avtomatično obdelavo in lahko vključuje oblikovanje profilov tudi ob upoštevanju vaših preteklih navad. Namen prilagajanja vsebin in ponudbe je, da jih čim bolj približamo vašim zanimanjem in jim s tem povečamo uporabno vrednost za vas. Seznanjen sem, da lahko soglasje kadarkoli prekličem vsaj na enak način kot sem ga podal ali pisno na naslov T-2, d.o.o., Verovškova 64a, 1000 Ljubljana. Več
Want to stay up to date with the latest breaking news alerts?